Dominikánská republika


Informace

Dominikánská republika leží převážně v subtropickém pásmu, takže teplota málokdy klesne pod 27 °C (jako roční průměr je udáváno 26 °C) ve dne a pod 19 °C v noci. Ostrov zasahuje do několika klimatických pásem, takže pokud jste poblíž moře, můžete očekávat teploty kolem 30 °C, na úpatí hor kolem 24 °C. Je těžké vytvořit generální klima pro zemi, kde je nejnižší bod 44 metrů pod hladinou moře a nejvyšší dosahuje výšek okolo 3 000 metrů nad mořem. V období dešťů se teploty u moře pohybují kolem 20 °C a na horách nejsou vyjímečné ani teploty pod 10 °C. Pobřežní planiny v okolí Santo Domingo, severní pobřeží a nížiny údolí Cibao mají průměrnou roční teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Mnohem rozdílnější klimatické podmínky jsou například v Coridyllera Central, kde se například průměrné teploty ve městě Constanza pohybují okolo 16 stupňů Celsia nebo v jihozápadní pouštní části země, kde teploty dosahují až 40 stupňů Celsia.
Nicméně, místní obyvatelé jsou zhýčkaní, takže se během dešťů oblékají o něco tepleji než obvykle. Ani v tuto dobu však neprší trvale – většinou jde jen o krátké přeháňky, které můžete přestát u jedné kávy v nejbližší hospůdce – ale obecně platí, že jsou srážky hustší a častější na severu ostrova. Také časové ohraničení období dešťů je rozdílné: na severním pobřeží trvají deště od října do května a na jižním je tomu přesně naopak – deště začínají v květnu a končí v říjnu. Obecně jsou nejteplejšími měsíci srpen a nejstudenější leden a únor.
Léto trvá od května do října a zima od října do května.
Po celý rok vane stálý, severovýchodní pasát. Výjimku tvoří jen hurikány. O těch se více dozvíte v zajímavostech o počasí. Vlhkost vzduchu je asi 60%, ale i tato hodnota se může lišit jak směrem nahoru, tak dolů. Opět platí to, že poblíž moře je vlhkost vzduchu vyšší, stejně jako v silně zalesněných oblastech, což může být příjemné pro jedince se suchou pletí; ostatní mohou očekávat je to, že se zpotí v okamžiku, kdy udělají první krok mimo svůj klimatizovaný hotelový pokoj.


Zajímavé odkazy

Odkaz na počasí