Dominikánská republika


Informace

S více než 5 600 identifikovanými druhy, z nichž je cca 36 % endemických v oblasti ostrova, je Dominikánská republika bohatá alespoň co se rostlinstva týče. Rozmanitost druhů je dána faktem že se ostrov rozděluje na mnoho vegetačních pásem – a to díky velkému rozdílu v nadmořských výškách na různých částech ostrova. Kromě zón věčného ledu a sněhu jsou v zemi zastoupena všechna klimatická pásma, s čímž jsou také spojeny nejrozmanitější druhy vegetace. Bylo zde napočítáno okolo 20 takovýchto zón. Na ostrově Hispaniola nalezneme 600 různých druhů stromů a stovky nejrozmanitějších kapradin. Lago Enriquillo, slané jezero, je nejnižším bodem ostrova, leží 40 metrů pod úrovní mořské hladiny a Pico Duarte, nejvyšší hory Dominikánské republiky, vás na svém vrcholu zastaví ve výšce 3 175 metrů nad mořem. Tak se na jednom ostrově nachází vše od pouště, přes subtropický prales k horským lesům. Ve vyšších polohách můžete nalézt mimo jiné západoindický cedr, horské palmy, divoké avokádo, stromové kapradiny, orchideje, bromélie a na březích potoků také hustý bambusový porost. Jen v Národním parku del Este roste okolo 300 druhů orchidejí.V suchých částech ostrova dominuje ságovník, zimostráz, akácie nebo divoké mandloně. Subtropický prales, vyplňující většinu údolí a celý poloostrov de Samaná, poznáte podle výskytu palem královských a jaguářích, mahagonů, muškátů, divokých oliv, ledvinovníků (kešu) a nízkých dubů. Při pobřeží naleznete také velmi zajímavé mangrovníkové lesy. V Dominikánské republice se vyskytují dva druhy mangrovníku, a to rudý a bílý. Na první pohled zajímavější rudá varianta se objevuje častěji. Nejhustěji roste tento strom v obou barevných variantách kolem Bahía de Samaná, bílý mangrovník je většinou k nalezení na jihozápadním pobřeží, poblíž Lago de Oviedo. Pobýt v Dominikánské republice a nechat si ujít projížďku lodí mezi mangrovníky prostě není možné. Krásné ukázky mangrovníkových porostů naleznete například v Národním parku Los Haitises. V lagunách a zátokách kolem pobřeží se ocitnete doslova v zajetí těchto stromů, jejichž dlouhé kořeny připomínají prsty obrovských rukou, nořící se do vody kolem vaší lodi, jako by jí chtěly uchopit. Mnozí ze zvědavců tvrdí, že měli mezi mangrovníky pocit, jako by byli pozorováni. Je těžké sledovat zároveň pomalu se pohybující potemnělou vodu a větve a kořeny kolem vás. Radost vám ale jistě udělá, že v mangrovníkových lesích Dominikánské republiky nežijí ani jedovatí hadi, ani krokodýli ... tedy, alespoň nežije nikdo, kdo by jejich existenci zde potvrdil. A mimochodem, kdyby vám mangrovníky a ostatní lesy ostrova byly nějak povědomé, vězte, že tu režisér Steven Spielberg natáčel svůj film Jurský Park.
Na jihozápadě ostrova, kde převládá pouštní typ krajiny, rostou převážně sloupovité kaktusy a opuncie.
Dominikánská republika je také domovem několika překrásně kvetoucích druhů stromů. Nabízíme vám krátké popisy, které by vám měly pomoci je identifikovat:
Flamboyant kvete od dubna do května. Je to široký strom s pětilistými rudými květy a hnědými lusky. Pochází z Madagaskaru a byl masivně vysazován v parcích a zahradách po celé Dominikánské republice. Místní název je flamboyán.
Elephant‘s Ear (sloní ucho) kvete od října do listopadu. Strom dorůstá výšky až 25 metrů a je vysazován na veřejných prostranstvích. Jméno získal díky svým plodům, podobným velkému uchu. Květy jsou malé, bílé a velmi křehké. Místní název je oreja.
Mango kvete od listopadu do dubna. Původem je to strom indický a je známý především díky svým plodům, ovoci sladké chuti, květy má drobné, bílé a také jedlé, ačkoli jejich šťáva může vyvolat alergickou reakci.
Mammee-apple (mamej americký) kvete od května do září. Rodí velmi dobré ovoce, které je servírováno syrové nebo je konzervováno. Kulatý a zelený plod má velikost baseballového míčku. Květy mají čtyři bílé lístky. Strom dorůstá výše 30 metrů a je velmi štíhlý. Místní název je mamey.
Jacaranda kvete od března do června. Varieta tohoto druhu, která je k nalezení na ostrově, neexistuje nikde jinde. Dorůstá výšky 10 metrů a její květy jsou trubkovitého tvaru, většinou bílé, s rudým žíháním. Původem z Brazílie.
Ledvinovník (kešu) kvete od dubna do srpna. Je známý svými plody, chutnými kešu oříšky. Pozor – plod bývá obalen žlutou dužinou, která vypadá jedle, ale je poměrně dost jedovatá! Květy má ledvinovník rudobílé. Místní název je cajul.
Star-apple (hvězdné jablko) kvete od května do října. V sadech často pěstovaný strom rodí chutné plody, sladká zelená jablka, která mají příznivý vliv na zdraví. Strom, dorůstající výšky 25 metrů, byl pojmenován podle tvaru semen v jádřinci plodu. Květy jsou malé a žluté. Místní název je caimito.
Swietenia mahagoni – národní strom Dominikánské republiky