Francouzská Polynésie


Informace

Společenské ostrovy (Iles de la Societe, Society Islands)
Společenské ostrovy jsou hlavním souostrovím Francouzské Polynésie. Původ poněkud zvláštního názvu tohoto souostroví je přičítán mořeplavci Jamesi Cookovi. Některé prameny uvádějí, že kapitána Cooka zaujalo, jak jsou ostrovy (původně pouze Závětrné) blízko u sebe, v jakémsi „společenství“, a proto zvolil název Společenské. Pravděpodobnější je však druhá varianta, podle které Cook ostrovy pojmenoval na počest anglické Královské společnosti. Vhodnější by tedy bylo překládat spíše jako „ostrovy Společnosti“.
Do Společenského souostroví patří největší ostrovy, žije zde většina obyvatel a leží tu hlavní město Papeete. Najdete tu hlavně bujnou vegetací porostlé sopečné ostrovy s mohutnými vrcholy odrážejícími se v třpytivých vodách tyrkysových lagun. Společenské ostrovy se dále dělí na Návětrné ostrovy (Iles du Vent, Windward Islands) ve východní části a Závětrné ostrovy (Iles sus le Vent, Leeward Islands) v části západní.

Návětrné ostrovy
Návětrné ostrovy sestávají ze dvou hlavních ostrovů – Tahiti a Moorea - a tří menších ostrovů- Tetiaroa, Maiao a Mehetia, která jsou neobydlené. Tahiti je největší a nejznámější ostrov Francouzské Polynésie a na jeho území se rozkládá hlavní město Papeete a jediné mezinárodní letiště Faaa. Moorea je menší a klidnější a turisticky velmi oblíbená.
Závětrné ostrovy
Závětrné ostrovy se skládají z pěti velmi různorodých sopečných ostrovů. Huahine se pyšní největším marae (tradiční přírodní svatyně) ve Francouzské Polynésii a je známý svou uvolněnou atmosférou. Raiatea a Tahaa, jakási „ostrovní dvojčata“, mají společnou lagunu. Raiatea je také považována za posvátný ostrov a může se pochlubit nejdůležitějším a nejlépe zachovalým marae. Následuje ostrov Bora Bora, považovaný za nejkrásnější ostrov na světě, který však nepřetržitě zaplavují davy turistů. Odlehlý ostrov Maupiti je sice menší, ale přesto krásný a hlavně turisticky méně rušný. Do skupiny Závětrných ostrovů patří ještě další čtyři ostrovy: Tupai, položený severně od ostrova Bora Bora, a tak trochu opuštěné - daleko na západě ležící atoly Scilly, Mopelia a Bellingshausen.
Jak se tam dostat?
Letadlem:
Mezinárodní letiště ve Faaa, Papeete, Tahiti – hlavní letiště Francouzské Polynésie, letiště jsou i na ostrovech Moorea, Tetiaroa, Tupai, Bora Bora, Tahaa & Raiatea, Huahine a Maupiti
Lodí:
Turistické i nákladní lodi jezdí z Papeete na většinu okolních ostrovů i na ostatní souostroví


Zajímavé odkazy

Mapa Společenských ostrovů